Nicholo Machiavelli napisał wtedy dzieło "Książę"- pierwszy utwór mówiący o władzy i niedoskonałych środkach jej objęcia (np. morderstwo, zatrucie) w tym niedoskonałym świecie. Przeciwieństwem była książka Thomasa Moora: "Utopia".
W renesansie panował humanizm- pogląd dotyczący tego, że umysł jest tak samo ważny jak ciało człowieka i nie powinniśmy się go wstydzić, bo przecież obie te rzeczy dał nam Pan Bóg. Humanizm obejmował wiele dziedzin, m.in.:
- rzeźbę
- literaturę
- architekturę
- malarstwo
- itp.
Leonardo Da Vinci nie uważał się za artystę, lecz za naukowca i konstruktora (czołg, rower, lotnia itp.). Namalował Ostatnią Wieczerzę techniką eksperymentalną. Do namalowania Jezusa szukał człowieka ideała. Poszukiwania zakończyły się sukcesem. Kilka lat później potrzebował łotra, który miał mu pozować i także go znalazł. W rynsztoku. Był to ten sam mężczyzna .
Leonardo namalował także "Mona Lisę" oraz "Damę z łasiczką". "Dama z łasiczką" powstała na zamówienie włoskiego księcia, który chciał mieć portret z kochanką, lecz obawiał się reakcji żony. Mówiono na niego Łasica, więc Leonardo wpadł na genialny pomysł sportretowania kobiety z łasiczką. O relacjach między nią, a księciem świadczył czuły gest ręki kobiety gładzącej futro zwierzęcia. Natomiast gdy zbadano czaszkę Leonarda i porównano z kształtem twarzy Mona Lisy okazało się, że są... takie same! Mógł to być autoportret Leonarda da Vinci w postaci kobiecej.
Ciekawy jest też obraz Holbaina "Ambasadorowie", a szczególnie namalowany na nim dziwny wiszący przedmiot. Co to takiego? O tym dowiedziano się dopiero w XIX wieku.Okazało się, że gdy do obrazu przyłożymy lusterko pod odpowiednim kątem, zobaczymy... czaszkę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz